
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL222MM40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.104
4.104
10
3.30885
33.0885
50
2.84544
142.272
100
2.58077
258.077
500
1.919057
959.5285
1000
1.786703
1786.703
2500
1.720526
4301.315
5000
1.687438
8437.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.7525 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.67 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |