EKYB630ELL330MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL330MF11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 250 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 350 mA @ 100 kHz