
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL391MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.77995
7.7995
50
0.64771
32.3855
100
0.557745
55.7745
500
0.431813
215.9065
1000
0.37184
371.84
2500
0.347842
869.605
5000
0.329859
1649.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 40 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 890 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.78 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |