
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL821MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.375
2.375
10
1.9228
19.228
50
1.67846
83.923
100
1.468605
146.8605
500
1.118967
559.4835
1000
0.979089
979.089
2500
0.944129
2360.3225
5000
0.90916
4545.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |