EKYB6R3ELL103ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKYB6R3ELL103ML25S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings -
Impedance 20 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.669 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.14 A @ 100 kHz