EKYB6R3ELL123MM25S
Chemi-Con
Product No:
EKYB6R3ELL123MM25S
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 370
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYB
Package Bulk
Ratings -
Impedance 17 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.0005 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.53 A @ 100 kHz