
Chemi-Con
Product No:
EKYB6R3ELL123MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
2.05485
20.5485
50
1.79303
89.6515
100
1.568925
156.8925
500
1.195404
597.702
1000
1.045978
1045.978
2500
1.008624
2521.56
5000
0.971261
4856.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 17 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.0005 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.53 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |