
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL181MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.60135
6.0135
50
0.49951
24.9755
100
0.43016
43.016
500
0.333013
166.5065
1000
0.286758
286.758
2500
0.268252
670.63
5000
0.254382
1271.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 75 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 416 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.04 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |