
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL271MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
0.9481
9.481
50
0.82194
41.097
100
0.711265
71.1265
500
0.537415
268.7075
1000
0.474202
474.202
2500
0.442586
1106.465
5000
0.426778
2133.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 48 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 715 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.43 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |