EKYB800ELL390MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL390MHB5D
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 184.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 462 mA @ 100 kHz