
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL391MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.1286
11.286
50
0.97793
48.8965
100
0.84626
84.626
500
0.639388
319.694
1000
0.564158
564.158
2500
0.526547
1316.3675
5000
0.507737
2538.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 39 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.62 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |