
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL820MH20D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.47975
4.7975
50
0.36233
18.1165
100
0.31559
31.559
500
0.233795
116.8975
1000
0.198721
198.721
2500
0.187036
467.59
5000
0.175351
876.755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 110 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 294 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 735 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |