
Chemi-Con
Product No:
EKYB800ELL821MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.16315
21.6315
50
1.88822
94.411
100
1.65224
165.224
500
1.258826
629.413
1000
1.101478
1101.478
2500
1.062138
2655.345
5000
1.022798
5113.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.362 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.27 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |