
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL103MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.1109
21.109
50
1.84186
92.093
100
1.611675
161.1675
500
1.227932
613.966
1000
1.07444
1074.44
2500
1.03607
2590.175
5000
0.99769
4988.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.8475 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm @ 100kHz |