
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL123MM30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.945
2.945
10
2.38165
23.8165
50
2.0786
103.93
100
1.81868
181.868
500
1.385689
692.8445
1000
1.212485
1212.485
2500
1.169174
2922.935
5000
1.125874
5629.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.1535 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.71 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24mOhm @ 100kHz |