
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL332MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.33
1.33
10
1.0488
10.488
50
0.90915
45.4575
100
0.78679
78.679
500
0.594453
297.2265
1000
0.524514
524.514
2500
0.489544
1223.86
5000
0.472064
2360.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6125 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mOhm @ 100kHz |