EKYC160ELL472MK25S
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL472MK25S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 162
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYC
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.397 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.82 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 100kHz