
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL472MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.1039
11.039
50
0.95665
47.8325
100
0.827925
82.7925
500
0.625556
312.778
1000
0.55196
551.96
2500
0.515166
1287.915
5000
0.496764
2483.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.397 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.82 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 37mOhm @ 100kHz |