
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL562ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.51905
15.1905
50
1.31613
65.8065
100
1.138955
113.8955
500
0.860567
430.2835
1000
0.759326
759.326
2500
0.7087
1771.75
5000
0.683392
3416.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1505 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.53 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 38mOhm @ 100kHz |