
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL682MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.7138
17.138
50
1.49549
74.7745
100
1.30853
130.853
500
0.996987
498.4935
1000
0.872356
872.356
2500
0.841206
2103.015
5000
0.810046
4050.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.295 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 37mOhm @ 100kHz |