
Chemi-Con
Product No:
EKYC160ELL752ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 7500UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0615
2.0615
10
1.6663
16.663
50
1.45407
72.7035
100
1.27224
127.224
500
0.969342
484.671
1000
0.84817
848.17
2500
0.817874
2044.685
5000
0.787588
3937.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 7500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.754 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.24 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31mOhm @ 100kHz |