
Chemi-Con
Product No:
EKYC250ELL202MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2000UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.9025
9.025
50
0.78223
39.1115
100
0.67697
67.697
500
0.511499
255.7495
1000
0.451326
451.326
2500
0.42124
1053.1
5000
0.406192
2030.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mOhm @ 100kHz |