
Chemi-Con
Product No:
EKYC250ELL392MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.3452
13.452
50
1.16546
58.273
100
1.008615
100.8615
500
0.762071
381.0355
1000
0.67241
672.41
2500
0.627589
1568.9725
5000
0.605169
3025.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.34 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.12 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 29mOhm @ 100kHz |