
Chemi-Con
Product No:
EKYC350ELL242MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.3148
13.148
50
1.13905
56.9525
100
0.98572
98.572
500
0.744781
372.3905
1000
0.657172
657.172
2500
0.613358
1533.395
5000
0.591451
2957.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2400 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.34 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.12 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 29mOhm @ 100kHz |