
Chemi-Con
Product No:
EKYC350ELL391MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.52345
5.2345
50
0.41838
20.919
100
0.358625
35.8625
500
0.283917
141.9585
1000
0.239077
239.077
2500
0.224143
560.3575
5000
0.2092
1046
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 560 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.12 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140mOhm @ 100kHz |