EKYC350ELL512MM30S
Chemi-Con
Product No:
EKYC350ELL512MM30S
Description:
CAP ALUM 5100UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYC
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 5100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.1535 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.71 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100kHz