
Chemi-Con
Product No:
EKYC350ELL821MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.7106
7.106
50
0.59014
29.507
100
0.508155
50.8155
500
0.393376
196.688
1000
0.338751
338.751
2500
0.316892
792.23
5000
0.300504
1502.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.164 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.94 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65mOhm @ 100kHz |