
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL122ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.4706
14.706
50
1.28326
64.163
100
1.122805
112.2805
500
0.855494
427.747
1000
0.748552
748.552
2500
0.72182
1804.55
5000
0.695086
3475.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.518 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.53 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 38mOhm @ 100kHz |