EKYC500ELL152MM20S
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL152MM20S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KYC
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 100kHz