
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL162ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1600UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
1.767
17.67
50
1.54185
77.0925
100
1.349095
134.9095
500
1.027881
513.9405
1000
0.899403
899.403
2500
0.867274
2168.185
5000
0.835154
4175.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.944 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.24 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31mOhm @ 100kHz |