
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL181MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.51205
5.1205
50
0.40983
20.4915
100
0.35131
35.131
500
0.278122
139.061
1000
0.234204
234.204
2500
0.219564
548.91
5000
0.204924
1024.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 448 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.12 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 140mOhm @ 100kHz |