
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL202ML30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
1.9988
19.988
50
1.74439
87.2195
100
1.52627
152.627
500
1.162876
581.438
1000
1.017516
1017.516
2500
0.981179
2452.9475
5000
0.944832
4724.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.148 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.58 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm @ 100kHz |