
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL222MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.2724
22.724
50
1.98341
99.1705
100
1.73546
173.546
500
1.322267
661.1335
1000
1.156976
1156.976
2500
1.115661
2789.1525
5000
1.074336
5371.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.5125 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.35 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm @ 100kHz |