
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL272MM30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.249
3.249
10
2.62485
26.2485
50
2.29083
114.5415
100
2.004405
200.4405
500
1.527182
763.591
1000
1.336289
1336.289
2500
1.288561
3221.4025
5000
1.240842
6204.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.7825 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.71 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24mOhm @ 100kHz |