
Chemi-Con
Product No:
EKYC500ELL301MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.62225
6.2225
50
0.49818
24.909
100
0.42693
42.693
500
0.337991
168.9955
1000
0.28462
284.62
2500
0.266836
667.09
5000
0.249042
1245.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KYC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 785 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.57 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mOhm @ 100kHz |