
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL101ME11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3154
3.154
50
0.22059
11.0295
100
0.18905
18.905
500
0.141797
70.8985
1000
0.119748
119.748
2500
0.11344
283.6
5000
0.107141
535.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 100 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 250 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |