
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL102MH20D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.51585
5.1585
50
0.41268
20.634
100
0.35378
35.378
500
0.280041
140.0205
1000
0.235828
235.828
2500
0.221084
552.71
5000
0.20635
1031.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 41 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 750 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.25 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |