
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL122MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.6612
6.612
50
0.54891
27.4455
100
0.47272
47.272
500
0.36594
182.97
1000
0.315115
315.115
2500
0.294785
736.9625
5000
0.279538
1397.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 23 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.092 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.82 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |