
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL562ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.299
2.299
10
1.85915
18.5915
50
1.62241
81.1205
100
1.419585
141.9585
500
1.081556
540.778
1000
0.946362
946.362
2500
0.91256
2281.4
5000
0.878769
4393.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.941 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.46 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |