EKZE100ELL562ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL562ML25S
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 496
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 16 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.941 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.46 A @ 100 kHz