EKZE100ETC101ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ETC101ME11D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KZE
Package Bulk
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C