EKZE100ETD101ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ETD101ME11D
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz