EKZE100ETD221MF11D
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ETD221MF11D
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 202.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 405 mA @ 100 kHz