EKZE101EC3391MK40S
Chemi-Con
Product No:
EKZE101EC3391MK40S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 32 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz