EKZE101EC5561MLP1S
Chemi-Con
Product No:
EKZE101EC5561MLP1S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz