EKZE101ELL101MK16S
Chemi-Con
Product No:
EKZE101ELL101MK16S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 47113
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series KZE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz