
Chemi-Con
Product No:
EKZE101ELL270MHB5D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.50825
5.0825
50
0.38437
19.2185
100
0.334875
33.4875
500
0.248026
124.013
1000
0.210824
210.824
2500
0.198417
496.0425
5000
0.18602
930.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 360 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 27 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 142 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 355 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |