
Chemi-Con
Product No:
EKZE101ELL561MLP1S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4295
3.4295
10
2.7759
27.759
50
2.4225
121.125
100
2.119735
211.9735
500
1.615019
807.5095
1000
1.413134
1413.134
2500
1.36267
3406.675
5000
1.312197
6560.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |