
Chemi-Con
Product No:
EKZE101ELL821MM40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.351
4.351
10
3.5074
35.074
50
3.01587
150.7935
100
2.73543
273.543
500
2.034026
1017.013
1000
1.89374
1893.74
2500
1.823601
4559.0025
5000
1.788527
8942.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 26 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.62 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |