
Chemi-Con
Product No:
EKZE160EC3122MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.79325
7.9325
40
0.687088
27.48352
80
0.5947
47.576
440
0.449284
197.68496
1500
0.396435
594.6525
3000
0.370006
1110.018
6000
0.356792
2140.752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.29 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |