
Chemi-Con
Product No:
EKZE160ELL272MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.3414
13.414
50
1.1628
58.14
100
1.006335
100.6335
500
0.760342
380.171
1000
0.67089
670.89
2500
0.626164
1565.41
5000
0.603801
3019.005
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 16 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.4675 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.29 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |