
Chemi-Con
Product No:
EKZE160ELL272ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.50385
15.0385
50
1.31252
65.626
100
1.148455
114.8455
500
0.875007
437.5035
1000
0.765624
765.624
2500
0.738283
1845.7075
5000
0.710942
3554.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KZE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.355 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.14 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |