EKZE160ETD102MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKZE160ETD102MJ20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Series KZE
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 23 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.092 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz